Dobroto

 

Release date: 11 November 2016
Catalogue number: CM 1026 | Format: CD | Box: digipack
Album type: studio | Genre: Ethno/World Music
Publisher: CM Records
Total time: 61:11
EAN:
  5907996081523

 

 

DOBROTO to subtelne połączenie wielogłosu ukraińskiego oraz melodii i rytmów z pogranicza Bałkanów i krajów Bliskiego Wschodu. Tradycyjne pieśni ukraińskie w melodyjnych aranżacjach oraz autorskie kompozycje. Międzykulturowy pomost, muzyczny koloryt oraz uniwersalny język, czyli muzyka jako samo dobro. DOBROTO..

1. U nedilu rano 1
2. Ne chody ulane
3. Ked jem iszow pres tot lis

4. Oj sywaja zozuleńka
5. Werbowaja doszczeczka
6. U nedilu rano 2
7. Sierota
8. Wasylycha
9. Szczo w Pana chazjajina
10. Wodo
11. Wolodar
12. U nedilu rano 3
13. Zirońka

Musicians:

Daria Pełeńskavocal, violin
Maria Stępkowska - vocal, violin
Ewa Żołądek - vocal
Marta Hnat - vocal
Przemysław Stępkowski - guitar, mandolin, double bass, vocal
Patryk Walczak - accordion
Marcin Stępkowski - tuba
Krzysztof Guzewicz – tabla, udu, tonbak, dohola, cajon , didgeridoo, sagaty, palmas

 


Guest artists:
Zofia Kolbe-WojdyrGalician gaita
Jahiar Azim Irani - vocal
Gwidon Cybulski - balafon
Jakub Karpuk - dulcimer
Michał Czachowski - palmas
Maria Jurczyszyn - vocal
Natalia Czekała - piano
Artur Siejka - double bass

About the artists:

Zespół Dobroto powstał w styczniu 2011 r. z muzycznej współpracy pomiędzy ełckimi instrumentalistami z formacji Tygiel Folk Banda a gdańską grupą śpiewaczą Kadarka. Muzyczną ideą tego projektu było połączenie wielogłosu z szeroko pojętą muzyką świata. Jako że korzenie śpiewaczek leżą na Ukrainie, a one same tradycję śpiewu wyniosły z domów, ich śpiew jest przez to niezwykle prawdziwy i przenikający. Dlatego też motywem przewodnim zespołu stały się ukraińskie pieśni tradycyjne. Ponadto inspiracje muzyków leżą gdzieś między muzyką bałkańską i bliskowschodnią, jednak trudno jest sklasyfikować jednoznacznie muzykę Dobroto, bo muzycy nie stwarzają sobie barier czerpiąc garściami z wielu gatunków.

Zespół występował m.in. na Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Koszalinie, podczas Młodzieżowego Jarmarku Ukraińskiego w Gdańsku, na Festiwalu „Cztery Żywioły” w Polańczyku, podczas Dni Mniejszości Narodowych "Biografie Gdańskie" czy też podczas Festiwalu Rozpudy. W październiku 2011 roku zespół otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie o „Złotą fujarę” podczas festiwalu "Dragon Folk Fest" w Poznaniu. W maju 2012 roku zespół zakwalifikował się do konkursu w ramach XV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w Warszawie, gdzie zdobył uznanie publiczności. Natomiast w grudniu 2012 roku podczas XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe" w Lublinie otrzymał wyróżnienie "za precyzję, elegancję, smak i pracę zespołową". Muzycy współpracowali m.in. z Mohammadem Rasoulim, Pawłem Steczkowskim czy Sebastianem Wielądkiem.